RSS Facebook

 

[IMG]

Josef Slíva: Přestavba plavecké haly není snem, je skutečným kostlivcem

28. 04. 2015 | Plavecká hala Klíše "Vize přestane být snem", nebo: "je zlým snem a kostlivcem vypadlým ze skříně", kterého zdědilo nové vedení města a občané po loňských komunálních volbách? Rozhovor s Ing. Josefem Slívou bývalým hlavním projektantem ústeckého Krajského projektového ústavu a autorem původního projektu Plavecké haly v Ústí n. L. Klíše. Jeho názor na skutečný obsah sloganu projektu na rekonstrukci Plaveckého areálu Klíše hrazeného podle příslibu z větší části z evropských fondů a z části z rozpočtu města - z kapes daňových poplatníků.

[IMG]

I Ústí mělo mít své Jižní město

19. 12. 2013 | Ústecký architekt Václav Krejčí poznamenal ze své profese severní Čechy mnohem výrazněji než jiní autoři. V dobách socialismu řídil výstavbu nového města Most, je autorem největších sídlišť v Ústeckém kraji. Před pěti lety sepsal svou zpověď o unikátní příležitosti budovat okresní město na zelené louce. Teď vydává knihu o stavebním vývoji krajského města. Na jejích stránkách ale na pojem sídliště nenarazíte. „Mám ten termín strašně nerad, pro tu jeho celospolečenskou zprofanovanost. Lidé si pod tím představí jen paneláky a beton. Raději užívám pojem obytný soubor,“ vysvětluje autor známého panelového sídliště Severní Terasa v Ústí nad Labem, za které kdysi získal ocenění Nejkrásnější stavba roku.

[IMG]

Vladimír Charvát: Územní plán potřebuje revizi

14. 03. 2013 | Rozšířená verze článku týdeníku 5+2 dny ústecko ze dne 28. 2. 2013.

Autorem rozovoru s novým ústeckým hlavním architektem Vladimírem Charvátem je novinář Ondřej Kůs a s jeho svolením rovněž rozhovor přinášíme. Rovněž doporučujeme vaší pozornosti informace o průběhu výběru hlavního architekta, které jsme si vzhledem k informačnímu embargu magistrátu museli vynutit na základě zákona 106.

[IMG]

Michal Gabriel: Dostavba Větruše prestiž města nepozvedne

15. 02. 2011 | Kauza nevkusné hotelové dostavby na ústecké dominantě Větruši vyprovokovala i uznávaného architekta Michala Gabriela, aby se pokusil pojmenovat příčiny neblahého osudu porevoluční architektury na Ústecku.

[IMG]

Zdeněk Jiran: CPI City Center? Ten barák je takovej, jaká je dnešní společnost

05. 02. 2011 | V centru Ústí nad Labem postupně ožívá nový multifukční komplex. Po více než roce stavaři dokončili CPI City Center, který vznikl na volné ploše pod dnes už nefunkčním kinem Hraničář. Jedním z autorů komplexu je architekt Zdeněk Jiran. Co o vzniku centra říká, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

[IMG]

Pavel Plánička: Bizarní podnikatelské baroko stále žije a různě mutuje

04. 01. 2011 | Se svými dvěma kolegy tvoří Pavel Plánička sdružení 3+1 architekti. Kancelář mají ve staré vile v Ústí nad Labem. Rodinné domy, které postavili či zrekonstruovali, však najdeme převážně v okolních obcích či na Litoměřicku. Rozhovor, který vyšel v červenci 2010 v Bydlení iDNES.cz, vedla Lucie Chebná.

[IMG]

Růžena Žertová: Fasáda Labe měla barvy řeky

14. 10. 2010 | Výrazná architektka 60. a 70. let 20. století Růžena Žertová se zapsala do tváří několika československých měst stavbou nákupních center. I Ústí mělo to štěstí, že tu místo unifikovaného Prioru její zásluhou vyrostl osobitý Obchodní dům Labe. Stavba ale postupně ztrácí detaily, které její výjimečnost podtrhovaly.

[IMG]

Petr Hoffmann: Na Forum nevidím nikoho plivat

22. 11. 2009 | „Architektura není žádné umění. Architektura má být vyjádřením funkce a skloubením stavby s okolím,“ to prohlašuje projektový manažer firmy Multi Development Petr Hoffmann, který řídil výstavbu ústeckého obchodního centra Forum a měl významný vliv na konečnou podobu stavby, která v Ústí budí velké kontroverze.

[IMG]

Václav Krejčí: Centrum Mostu je krásné

30. 01. 2009 | Osmdesátiletému ústeckému architektovi Václavu Krejčímu přidělil osud tak výjimečný úkol, jako žádnému jinému českému architektovi předtím ani potom. Z pozice generálního projektanta vedl tým, který v druhé polovině minulého století navrhl a vystavěl okresní město na zelené louce -nový Most. Během jedné generace vyrostlo město, které nahradilo historický Most plynule se vyvíjející sedm století.

[IMG]

Roman Koucký: Ústí propáslo šanci na změnu

28. 07. 2008 | Architekt Roman Koucký ovlivnil podobu Ústí nad Labem víc, než by se možná zdálo. Je autorem nejen světoznámého Mariánského mostu, ale řady dalších ústeckých staveb. "Ústí je město, které má dodnes špatnou pověst. Je pravda, že po revoluci mělo šanci to výrazně změnit, ale tak v polovině devadesátých let pro to de facto přestalo cokoliv dělat," říká Roman Koucký.

[IMG]

Klaus Horsmann-Czech a Patrick Lubs o kapli na Mariánské skále

25. 01. 2008 | "Tady bude stát naše kaple,“ říkali si v duchu výtvarník Klaus Horstmann-Czech a architekt Patrick Lubs z Heidelbergu, když 14. ledna vyšplhali na zasněžený vrchol Mariánské skály. Návrh kaple připravovali na dálku. V uznávaném heidelberském ateliéru Ap88 pracovali jen podle fotografií dotyčné parcely.