RSS Facebook

 

[IMG]

Renovace amerických oken na střekovské radnici

19. 10. 2017 | Raritou v podobě předválečných amerických oken se může chlubit na své budově (asi arch. Paul Brockardt; 1934) radnice úřadu městského obvodu Střekov. Technickou kuriozitu nechalo střekovské vedení citlivě zrenovovat, ačkoli čelilo kritice politických oponentů, kteří chtěli historická okna vybourat a osadit místo nich "plasťáky". Seznamte se se zprávou renovátora Aleše Morvaye z Ústí nad Labem.

[IMG]

Aktualizace! Setkání rodáků z Pavilónu A aneb pohřeb porodnice

04. 10. 2013 | Se svým rodným domem se mohou přijít naposledy rozloučit rodáci z bývalé ústecké porodnice, jejíž demolice právě vrcholí v areálu Univerzity J. E. Purkyně. Odpůrci bourání svolávají na středu 9. října od 17.00 do kampusu setkání příznivců této architektonické dominanty města, která musela ustoupit plánované novostavbě univerzitního městečka. Ovšem vedení univerzity se 24 hodin před konáním akce rozhodlo zrušit původní svolení s využitím prostoru kampusu. Akce se tímto neruší, ale po zhodnocení situace na místě se zřejmě přesune do Mánesových sadů.

[IMG]

Čím argumentuje UJEP ve sporu o Pavilon A

27. 02. 2013 | Na základě zákona 106 se nám podařilo po několika měsících získat od ministerstva dva dokumenty, kterými se UJEP snaží zamezit naší snaze, aby se Pavilon A stal památkou. Jde o dva ryze technické posudky - jejich obsah posuďte sami. Omlouváme se za "kvalitu" scanu, lepší kopii jsme nezískali (UJEP sám žádný dokument nezveřejnil).

[IMG]

Také zevnitř univerzity se ozývají hlasy proti bourání Pavilonu A

06. 06. 2012 | Na stránkách Katedry historie Filozofické fakulty se objevilo stanovisko předního českého odborníka na stavební historii, pedagoga ČVUT a UJEP Prof. Ing. arch. Petra Urlicha k záměru zbourání Pavilonu A. Ukazuje, že demolici rozhodně neschvalují všichni z ústecké univerzity, jak se snaží rektorát prezentovat, a už vůbec nenachází podporu mezi představiteli odborného studia stavební historie. Stanovisko vzniklo už před jednáním mimořádného grémia UJEP, ale jeho účastníky s ním vedení neseznámilo.

[IMG]

Bourání Pavilonu A: Univerzita zatlačí a úředník otočí?

28. 05. 2012 | Rozhodli jsme se zveřejnit všechna stanoviska, která vznikla v souvislosti se naší žádostí o zapsání Pavilonu A na seznam památek. Zajímavý je především obrat ing. Luboše Pauera, vedoucího odboru územního plánování a správy majetku, který nejprve 3. dubna 2012 vydal stanovisko, že Pavilon A by se měl stát kulturní památkou, aby pak 21. května (den před jednáním grémia UJEP) vzal vše zpět a ministerstvu napsal, že by měla být budova zbourána.

[IMG]

"Áčko" kulturní památkou? Zveřejňujeme detaily žádosti

07. 05. 2012 | Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení za kulturní památku na Pavilon A bývalé okresní nemocnice. Pokud bude budova za památku označena, nebude ji možné zbourat, jak to chce její současný majitel - ústecká univerzita (více zde). Zveřejňujeme žádost, kterou vypracoval architekt Jiří Němeček a podpořilo ji i občanské sdružení 400/27, které je správcem těchto stránek. Zároveň níže připojujeme i vyjádření prof. Rostislava Šváchy; dále tiskovou zprávu UJEP z 18. května a naši reakci na ni.

[IMG]

Ústečané brání svůj "nesmysl".

13. 10. 2010 | Záměr zlikvidovat kuriózní plastiku před ústeckým Obchodním domem Labe vyvolává nečekaný rozruch. Ukázalo se, že zdánlivě přehlížené dílo lidově zvané „nesmysl“ zakořenilo v srdcích Ústečanů a bytostné zastánce má i mezi osobnostmi architektury a umění. Osud výtvoru akademického sochaře Karla Kronycha s oficiálním názvem Labe proto zatím nechává jeho majitel otevřený.

[IMG]

Patří plastika "Labe" na skládku?

11. 08. 2010 | Skončí na skládce? Zní dilema nad obří plastikou akademického sochaře Karla Kronycha před obchodním domem Labe v centru Ústí. Kuriózní dílo z dob normalizace překáží plánované rekonstrukci nákupního centra a nikdo o jeho návrat ani přestěhování nestojí.

[IMG]

Zůstane stát nebo padne rodný dům všech Ústečanů?

02. 02. 2009 | Ústečanům hrozí, že přijdou o svůj „rodný dům“ - starou městskou porodnici. V bývalém areálu Masarykovy nemocnice totiž buduje ústecká univerzita své městečko - kampus - a chystá řadu demolic. Proti bourání sedmipodlažního pavilonu chirurgie (A) s porodnicí protestují znalci architektury, kteří označují stavbu z roku 1926 za výjimečnou. Univerzita teď s odpůrci demolice jedná o možnostech záchany architektonicky cenné stavby.

[IMG]

Univerzita ničí historii, neuvěřitelné barbarství a ostuda

07. 01. 2009 | Univerzita obdržela pro svůj rozvoj areál bývalé Masarykovy nemocnice. Počíná si v něm však jako nevzdělaný nájezdník a postupně likviduje jeho hodnotu. Spoluviníkem je samozřejmě též stát, který šetří s finančními prostředky na nepravých místech a město, které není schopné uchovat objekty, klíčové pro jeho historii. A také my, kterým je osud staveb lhostejný. Nyní je na řadě pavilon chirurgie (B). Pokud se nezastaneme domu, ve kterém se většina z nás narodila, bude brzy zdemolován.

[IMG]

Podpořte protest proti bourání "Nového města"!

16. 12. 2008 | Odpůrci dalších plošných demolicí v historické zástavbě v Ústí nad Labem svolali na čtvrtek 18. 12. 2008 od 15.00 protestní shromáždění před budovu magistrátu. Tam totiž právě v těchto dnech posuzují úředníci stavebního úřadu žádost investora INT, a. s. o povolení demolice 26 městských domů, na jejichž místě má vyrůst hypermarket Interspar.

[IMG]

Demoliční výměr pro hřbitovní kapli - aktualizace

15. 09. 2008 | Chátrající hřbitovní kapli v ústecké čtvrti Krásné Březno hrozila demolice. Po protestech památkářů a tvůrců tohoto webu město od záměru ustupuje a dokonce zvažuje rekonstrukci zajímavé neogotické stavby.