RSS Facebook

Karta stavby 

Městské obytné domy

 
Klíšská | Ústí nad Labem - Klíše (Nová Klíše I) 443-450
Autor:
Franz Josef Arnold - (Stadtbauamt Aussig)
Účel stavby:
Obytný dům
Výstavba:
1927 - 1928
Sloh:
nová věcnost
Historický název:
Städtische Wohnhäuser
O stavbě

Při stavbě domů byl dále rozvinut princip zahradních měst, který se uplatnil již při urbanistickém založení čtvrti Klíše. Jednotlivé bloky jsou v umístěny do řad a obklopuje je volná krajina. Jednalo se o moderní trend, který byl tehdy populární zejména v Německu.

Jako první byly postaveny dvě řady směrem k centru města. Poté následovaly další bloky, které byly určeny pro zaměstnance městské elektrárny. Poslední řada obytných domů je již dizpozičně více modifikovaná.

Možné předobrazy

Lesní siedlung Berlin-Zehlendorf "Onkel Toms Hütte (Chaloupka strýčka Toma)" - stavební úsek I (arch. B. Taut, H. Häring 1926-27)

Literatura

Páral, Matěj; Městské obytné domy; 2008; dostupné na MIS - Metainformační systém Národního památkového ústavu - text a obrazová část

Švácha Rostislav, Kohout Michal (ed.); Česká republika - moderní architektura, díl Čechy (průvodce); Zlatý řez, Praha, 2014; str. 473 (malé heslo - Z 013)

[IMG]

dobová fotografie

Pilař B., Špinka B.; Ústí nad Labem a okolí – více než 3 333 fotografií; XEROCO, spol. s.r.o., Ústí n. L., 2001; CD-R k výstavě; galerie/školy/img/34.jpg

[IMG]

současný stav

Foto: Matěj Páral 02/2009