RSS Facebook

Článek 

„Neviditelný“ Zdar získal cenu památkářů

22. 11. 2010 | autor: Martin Krsek

Klub Za starou Prahu odměnil architekturu ústeckého Paláce Zdar na Mírovém náměstí. Tento týden vyhlásil vítěze své tradiční ceny za Nejlepší novostavbu v historickém prostředí. Osobité dílo architektů Jana Jehlíka a Ivana Reimanna získalo druhé místo.

Zakulacené rohy ladí s okolím

"Stavba paláce významně přispěla k rehabilitaci těžce narušeného prostoru hlavního ústeckého náměstí. Přestože se od ní svým stylem i formou odlišuje, nalezla vyvážený vztah k sousední budově městské spořitelny od meziválečného ústeckého architekta Franze Josefa Arnolda," zdůvodnil nominaci předseda poroty Klubu Za starou Prahu Rostislav Švácha, přední český historik umění a architektury. Styl budovy podle něj připomíná berlínskou architekturu dvacátých let minulého století, například svými zakulacenými rohy.

Architektonická soutěž se vyplatí

Klub vyhlašuje cenu od roku 2001. Jeho hlavním cílem je tímto způsobem upozornit na stavby, které invenčním a zároveň citlivým způsobem vstoupily do historického kontextu českých měst a obcí. "Je to příjemné ocenění. Zvlášť ta snaha navázat komunikaci mezi památkáři a moderními architekty," reagoval na ocenění Jan Jehlík. Investor, ústecká stavební firma AZ Sanace, vyhlásil na návrh stavby architektonickou soutěž, což je v moderních stavebních dějinách města bohužel výjimka. Nynější ocenění potrvzuje, že se tento osvícený přístup ale vyplácí, neb se tak zvyšují šance na vznik opravdu kvalitní architektury.

Historická inspirace

Uznávaný architek Jan Jehlík z Ústí nad Labem a známý německý architekt českého původu Ivan Reimann od začátku brali velký ohled na okolní zástavbu. "Chtěli jsme postavit dům v duchu hesla: Vidíš, že nic nevidíš. Tedy něco, co bude připadat lidem na náměstí naprosto přirozené, jakože to tam stálo odjakživa," dodal architekt Jehlík. Autoři hledali inspiraci v předválečných ústeckých stavbách. Například na věžovém patře s hodinami jsou čitelné citace expresionistického paláce Grand z roku 1929, který stojí pár set metrů dál. "Prvky německé architektury jsme vnímali jako památkové kritérium pro toto místo," poznamenal spoluautor. Dodal, že novostavba se musela popasovat nejen s historickou budovou České spořitelny vystavěnou pod vlivem architektury třetí říše, ale také s výrazným hotelem Bohemia z konce 60. let 20. století.

Zacelená jizva

Palác Zdar vyrostl v roce 2009 na místě zaniklé části náměstí, kde nechalo v dobách socialismu vedení města vybourat historickou radnici a další budovy a zásadně tak zdeformovalo středověký tvar centra města. Stavbu nápadně podobnou ústeckému Zdaru nedávno navrhl Ivan Reimann také pro Berlín. Cenu Klubu Za starou Prahu vyhrál Kostel sv. Ducha v Šumné od architekta Marka Štěpána, na třetí pozici se umístilo kulturní středisko Střelnice v Turnově od Atelieru 6. Letos se do užší nominace překvapivě neprobojovala žádná stavba z Prahy.

(Rozšířená verze článku publikovaného v severočeské příloze MF DNES, 19. 11. 2010)

[IMG]

fotografie po dostavbě