RSS Facebook

Diskuse 

Prodej správní budovy Spolchemie

 

Založeno: 06. 01. 2010 | Počet příspěvků: 24

Původně se tato diskuze věnovala stavebním upravám ve správní budově Spolchemie. V předloňském únorovém čísle podnikových novin My&Spol. bylo totiž na str. 3 napsáno: "Rozsah prací bude poměrně značný, ... Dojde k výměně všech oken v plášti prvního patra. Budou vybourány stávající příčky a vzniknou zde mezi místnostmi nové prosklené stěny. ..." Nyní se ale ukázalo, že firma chystá prodej své hlavní budovy. Co si o tom myslíte?

Vložte odpověď:





Diskuze

Jan Vaca | 17. 02. 2011 | 19:20 Odpovědět

Pro info - budovu nikdo nechtěl
http://usti.idnes.cz/realitni-kancelar-vratila-spolchemii-ustecky-mrakodrap-nikdo-ho-nechtel-143-/usti-zpravy.asp?c=A101026_1472923_usti-zpravy_alh


Darius | 18. 02. 2010 | 20:05 Odpovědět

jak jsem koukal chemička chce prodat 70staveb co používá no potěš pánbů co snima bude


Darius | 18. 02. 2010 | 21:16 Odpovědět

oprava 70%


ěj | 01. 01. 2010 | 17:47 Odpovědět

tak správní budova je na prodej ... ! /// dotaz autorů webu: složíme se?
http://www.naxos.cz/html/chcete-koupit-detail.php?item=17292


Barbora | 18. 11. 2009 | 12:03 Odpovědět

Ja jen doufam, ze tam zachovaj vytah pater noster. Je snad jediny uz v republice a maji ho tam jeste???


Pietro | 30. 12. 2009 | 19:57 Odpovědět

Máte-li chuť se vozit v pater nosteru, můžete též navštívit Strojní a Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze - jsou po rekonstrukci a fungují. To je vůbec věc, za tichého vrzání pomalu stoupat nebo klesat dolů. Je to úžasná konstrukce, je to bezpečné a má to obrovskou přepravní kapacitu.


Jan Vincenc | 26. 09. 2009 | 01:53 Odpovědět

Mozna by to chtelo kompletni rekonstrukci z venku, ta svitiva bila je tam jak pest na oko


ěj | 15. 08. 2008 | 18:09 Odpovědět

http://si.vega.cz/clanky/opravovat-nebo-vymenit-stara-dvojita-okna


Tomáš Lichtenberg | 18. 09. 2008 | 21:10 Odpovědět

Výměna oken za "euráče", nejlépe "plasťáky" se stala jakýmsi národním sportem :(


Victor Preis | 31. 12. 2010 | 17:34 Odpovědět

máš pravdu v Ústí je mají i památkáři na historickém obchodním domu Lod z roku 1889 :( stejně tak bývalá kavárna Grand je takhle zprasená :(


krs | 30. 03. 2008 | 16:57 Odpovědět

Před pár dny jsem navštívil zlínský mrakodrap a mohl obdivovat jeho citlivou rekonstrukci. Je na něm krásně vidět, jakou důležitou roli hrajou v celkovém estetickém dojmu detaily typu původních oken a kliček. Jen připomínám, že to byl právě Baťův mrakodrap, který v roce 1934 sesadil z postu nejvyšší budovy Československa správní budovou Spolchemie.
Bohužel, u nás panuje představa, že okno není plnohodnotnou součástí architektonické tváře stavby. A na ústeckých domech (obvzvlášť na Klíši) se to už podepsalo hrůzostrašně. Nerespektuje se členění, profilace a osazení okna, nové materiály plast a "eurodřevo" konstrukčně nemohou dosáhnout subtilnosti klasické dřevěné konstrukce, čimž se výrazně zmenšuje plocha skla. Což je mimo jiné zřetelně vidět i na zde diskutovaném příkladě výměny oken ve Spolku. Při údržbě vydrží kvalitní dřevěné okno dlouho přes sto let a jsem přesvědčen, že okna na správní budově by po opravě ještě dobře posloužila mnoha generacím chemiků.


ragr | 12. 07. 2008 | 01:49 Odpovědět

přesně tak ...


PV | 24. 09. 2009 | 10:44 Odpovědět

Baťův mrakodrap je z roku 1938.


Tomáš Lichtenberg | 29. 09. 2009 | 21:29 Odpovědět

Máte pravdu, "jedenadvacítka" byla dostavěna těsně kolem okupace, kdy už byl Baťa v exilu a nikdy tak ve svém sídle "neřediteloval"...


ěj | 12. 03. 2008 | 11:30 Odpovědět

Nevíte, prosím, který architekt má na starosti obnovu této cenné stavby?


ěj | 10. 03. 2008 | 21:43 Odpovědět

Nevyplatilo by se stávající okna rekonstruovat, jako to proběhlo poměrně příkladně na Gočárově škole v Palachově ulici? Z izolačních důvodů by se vnější rámy mohly osadit dvojsklem, což je běžný citlivý postup. Je Lossow a Kühne horší než Gočár?


| 11. 03. 2008 | 11:19 Odpovědět

myslím že ne, jelikož okna jsou poměrně v dosti špatném stavu. Škola tam okna nechala, jelikož nebyly finance na výměnu.....tedy z čiště finančního hlediska, nikoliv z důvodu, že Gočar je lepší :)


ěj | 11. 03. 2008 | 17:59 Odpovědět

Co to je špatný stav? To se dá říct vždycky o čemkoliv, když se to hodí. Kdyby se vyhodily okna na gočárově škole, tak je ten dům úplně v pytli. Na funkcionalistických stavbách je vyladěná proporce okenních rámů vlastně jedinou ozdobou, proto hraje hrozně důležitou roli. Chvíla Bohu, že některé instituce nemají peníze, alespoň nic nezničí ...


| 12. 03. 2008 | 09:28 Odpovědět

většina oken má dřevěné části daleko za hranicí životnosti, prakticky netěsní, oprava reprezentuje jejich kompletní výměnu, skla jsou matná - efektivnější je jejich kompletní výměna, renovační náklady jsou příliš vysoké, škoda je jen mosazných kování, jejichž mechanizmy jsou však také ve velmi špatném stavu


ěj | 12. 03. 2008 | 11:26 Odpovědět

To se dá říct o všech historických oknech v Ústí nad Labem. Zkušený truhlář je dá s přehledem dohromady.


Pietro | 03. 04. 2008 | 12:13 Odpovědět

Komerční banka na míráku v 90 celkem v klidu zlikvidovala původní okna se všemi detaily. Smutné. Já myslím, že kdyby majitel chtěl (a věděl) tak si může nechat udělat okna na míru (profily, způsob otvírání).....


zaměstnanec | 10. 03. 2008 | 14:05 Odpovědět

mýlíte se, okna jsou dřevěná


ěj | 10. 03. 2008 | 16:22 Odpovědět

tak aspoň že tak


ěj | 07. 03. 2008 | 11:58 Odpovědět

Rozjel jsem tuhle diskuzi, protože mi připadá zoufalé, že Spolchemie se chystá přestavovat z hlediska architektury nejlepší dům ve městě po patrech, pravděpodobně amatérským způsobem. Možná se mýlím, ale můj neblahý dojem ze zmíněného článku dokreslují již první dvě vyměněná okna, která profilaci původních dodržují opravdu jen zhruba a navíc se obávám, že jsou plastová. Dále se v článku píše, že největší část prací připadne na firmu Genope. Ta bohužel neprokázala nijak zvláštní vztah k detailu při stavbě svého domu v proluce na rohu Pařížské a Velké Hradební http://www.atelierap.cz/realizace/stern.htm (plastová okna s imitací dřeva apod.). Kvalitu výkonu stavební firmy samozřejmě může a má udržet autor rekonstrukce formou projektu a poté dozoru na stavbě. Nicméně to, že v článku není vůbec uveden, vypovídá o tom, že jeho úloha není brána nijak vážně. Spolchemii miluju, jsem hrozně rád, že je v centru města, protože je to naprosto originální, o to víc mě stresuje, že při deklarovaných ziscích a velké prosperitě setrvává v komunistickém a postkomunistickém barbarství a chystá se jen tak zničit objekt, který by ji mohl celkově zvýšit prestiž i v jiné oblasti, než jen v chemii. Kéž by se pro ni stala příkladem třeba rekonstrukce Baťova mrakodrapu, která získala respektované ocenění Grand prix obce architektů 2005 http://www.e-architekt.cz/index.php?PId=1260&KatId=93


[IMG]
1. fotografie průčelí

5. všech šest soch nad vchodem